Kata są bardzo ważnym elementem stylów tradycyjnych. Nie są to bezmyślne układy o charakterze wyłącznie pokazowym. Techniki te "przemycają" w swoich ruchach realną walkę. Twórcami tradycyjnych kata są wielcy mistrzowie z przeszłości, którzy swoje spostrzeżenia i realne doświadczenia z walk zamknęli właśnie w kata. Dlatego kata są oficjalnie uznawane jako niematerialne dobro kulturowe Japonii i Okinawy.
Twórca Goju ryu Chojun Miyagi dobierał swoim studentom według ich predyspozycji jedno kata, aby ci nauczyli się ich do perfekcji. W przeszłości, jeżeli jakiś adept Goju ryu znał więcej niż jedno kata ( i podstawowe dla wszystkich kata Sanchin), to najczęściej od innych uczniów, którzy przekazywali je między sobą.
Obecnie karateka powinien znać kilka kata, w zależności od stopnia na jaki chce zdawać lub jaki już posiada. Każde kata posiada swoje tempo oraz kluczowe momenty, ktorcyh bezwzględnie trzeba przestrzegać. Morio Higaonna w czasie pobytu w Polsce podał przykład trafnie obrazujący miejsce kata w kulturze sztuk walk. Mianowicie : "Nie można zmieniać Sheakespeare'a, nie można zmieniać Chopina, tak samo nie można zmieniać kata"
Gekisai dai ichi to pierwsze kata jakiego uczą sie ćwiczący Goju ryu.
A zatem do ćwiczeń!
"Gwiazdy" grają w basket ;P
15 lat temu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz